Büntetések a volán mögött: Mire számíthat a sofőr és a fuvarozó?

2024.12.02

A közúti közlekedés biztonsága mindannyiunk érdeke, ezért a jogalkotó szigorú szabályokat fektetett le a gépjárművezetők, különösen a professzionális sofőrök számára. A vezetési és pihenőidővel kapcsolatos előírások megszegése komoly veszélyeket rejthet magában, ezért a hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak ezek betartatására.

Cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen büntetésekre számíthatnak a sofőrök és a fuvarozók a közlekedési szabályok, különösen a vezetési és pihenőidőre vonatkozó rendelkezések megsértése esetén.

A jogi háttér

A közúti közlekedés szabályait Magyarországon a KRESZ, azaz a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet tartalmazza. A vezetési és pihenőidőre vonatkozó előírásokat az Európai Unió rendeletei, valamint a 156/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet határozza meg.

A szabálysértésekkel kapcsolatos általános rendelkezéseket a 2012. évi II. törvény, a szabálysértési törvény tartalmazza.

A szabályszegések típusai

A közlekedési szabályszegések alapvetően három kategóriába sorolhatók:

  • Közlekedési szabálysértés: Ide tartoznak a KRESZ szabályainak megsértése, például a sebesség túllépése, a záróvonal átlépése, vagy a tilos jelzésen való áthajtás.
  • Szabálysértés: Olyan jogsértések, amelyek nem tartoznak a közlekedési szabálysértések körébe, de a szabálysértési törvény hatálya alá esnek. Ilyen lehet például a közterületen való alkoholfogyasztás, vagy a szemetelés.
  • Közigazgatási szabályszegés: Ezek a jogsértések jellemzően valamilyen hatósági engedélyhez vagy kötelezettséghez kapcsolódnak. A vezetési és pihenőidővel kapcsolatos szabályok megsértése tipikusan közigazgatási szabályszegésnek minősül.

A büntetések formái

A közlekedési szabálysértések esetén a hatóságok többféle büntetést alkalmazhatnak:

  • Figyelmeztetés: Enyhébb esetekben a hatóság figyelmeztetésben részesítheti a sofőrt.
  • Pénzbírság: A leggyakoribb büntetési forma a pénzbírság, melynek összege a szabályszegés súlyosságától függ.
  • Járművezetéstől eltiltás: Súlyosabb szabályszegések, például ittas vezetés esetén a hatóság eltilthatja a sofőrt a járművezetéstől.
  • Közúti közlekedési előéleti pont: A szabálysértési törvény alapján a közlekedési szabálysértésekért a sofőr közúti közlekedési előéleti pontokat kap. Ha a pontok száma eléri a 18-at, a sofőrt eltiltják a járművezetéstől.
  • Büntetőpont: A 156/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet alapján a vezetési és pihenőidővel kapcsolatos szabályok megsértése esetén a sofőr és a fuvarozó büntetőpontokat kap. A büntetőpontok száma a szabályszegés súlyosságától függ.

Vezetési és pihenőidővel kapcsolatos büntetések

A vezetési és pihenőidővel kapcsolatos szabályok megsértése esetén a 156/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet alapján a következő büntetések szabhatók ki:

  • Pénzbírság: A pénzbírság mértéke a szabályszegés súlyosságától függően 30 000 Ft-tól 1 040 000 Ft-ig terjedhet, szabálysértési fajtánkként, ennél, az összesen kiszabható bírság összege jóval magasabb.
  • Büntetőpontok: A sofőr és a fuvarozó egyaránt büntetőpontokat kaphat. A büntetőpontok száma a szabályszegés súlyosságától függően 1-től 10-ig terjedhet.
  • Fuvarozói engedély visszavonása: Súlyos vagy ismételt szabályszegések esetén a hatóság visszavonhatja a fuvarozó engedélyét.

Fontos megjegyezni, hogy a büntetések kiszabásakor a hatóságok figyelembe veszik a szabályszegés körülményeit, a sofőr korábbi szabályszegéseit, valamint a vétkesség mértékét.

Gyakori kérdések:

Milyen esetekben kaphat a sofőr büntetőpontokat?

Büntetőpontokat kaphat például a napi és heti vezetési idő túllépése, a napi és heti pihenőidő megsértése, a menetíró készülék manipulálása, vagy a tachográf kártya jogosulatlan használata esetén.

Hogyan lehet tájékozódni a büntetőpontokról?

A büntetőpontokról a Nemzeti Közlekedési Hatóság honlapján, valamint a közlekedési hatóságoknál lehet tájékozódni.

Mit tehet a sofőr, ha nem ért egyet a büntetéssel?

A büntetés ellen jogorvoslattal élhet a közlekedési hatóságnál, illetve bírósághoz fordulhat.

Összefoglalás

A vezetési és pihenőidővel kapcsolatos szabályok betartása a közlekedésbiztonság alapvető feltétele. A szabályok megszegése komoly büntetéseket vonhat maga után, ezért minden sofőrnek és fuvarozónak érdeke, hogy tisztában legyen a vonatkozó előírásokkal.

Források:

  • 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól
  • 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről
  • 156/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről
  • Nemzeti Közlekedési Hatóság honlapja (www.nkh.gov.hu)
  • police.hu
  • kresz.hu

Megjegyzés: A cikkben szereplő információk tájékoztató jellegűek, a pontos jogszabályi rendelkezésekért kérjük, olvassa el a vonatkozó jogszabályokat.

Írta: Kis-Petik Ferenc ügyvezető, Tacho Center Kft.