A sofőr bérének meghatározása: jogi megfelelés és gyakorlati szempontok

2024.08.09

A sofőrök bérének meghatározása összetett feladat, amelynek során számos jogszabályi előírásnak kell megfelelni, miközben a munkáltatónak a gazdasági realitásokat is figyelembe kell vennie. Jelen cikkünkben a sofőrök bérezésének legfontosabb jogi aspektusait és gyakorlati szempontjait vizsgáljuk meg, különös tekintettel a 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.), valamint a minimálbér és a garantált bérminimum szabályaira.

I. Alapfogalmak

Mielőtt rátérnénk a részletes szabályozásra, fontos tisztázni néhány alapfogalmat:

  • Sofőr: Az Mt. és egyéb kapcsolódó jogszabály nem tartalmaz külön definíciót a sofőr, gépkocsivezető fogalmára. Általánosságban azonban sofőrnek tekinthető minden olyan munkavállaló, akinek munkaköri feladatai közé tartozik gépjárművezetés.
  • Minimálbér: A minimálbér az az összeg, amelynél kevesebbért a munkáltató főszabály szerint nem foglalkoztathatja a munkavállalót. A minimálbér összegét minden évben külön jogszabály állapítja meg.
  • Garantált bérminimum: A garantált bérminimum a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörökben foglalkoztatott munkavállalókra vonatkozó minimális bér. A garantált bérminimum összegét szintén minden évben külön jogszabály határozza meg.

II. A sofőrök bérének jogi szabályozása

A sofőrök bérezésére vonatkozó legfontosabb jogszabályok a következők:

  1. 2012. évi I. törvény (Mt.)

Az Mt. a munkaviszonyra vonatkozó általános szabályokat tartalmazza, amelyek a sofőrökre is vonatkoznak. Az Mt. legfontosabb rendelkezései a következők:

  • A munkabér meghatározása: Az Mt. szerint a munkabért a felek szabad megállapodása alapján kell meghatározni. A munkabérnek azonban legalább a minimálbérnek, illetve a garantált bérminimumnak meg kell felelnie.
  • A munkabérfizetés gyakorisága: A munkabért havonta legalább egy alkalommal, utólag kell kifizetni, 10-ig. De ez csak a bér, vagy bér jellegű elemekre vonatkozik. A költségtérítési elemek (belföldi-, külföldi napidíj, üzemanyag megtakarítás) kifizetésének, az aktuális hónap utolsó napjáig kell megtörténnie, legkésőbb.
  • A munkabér elszámolása: A munkáltatónak a munkabérről írásbeli elszámolást kell adnia a munkavállalónak. Az elszámolásnak tartalmaznia kell a munkabér összegét, a levont járulékokat és adókat, valamint a nettó munkabért.
  • A munkabér védelme: A munkabér a munkavállaló járandósága, amelyet a munkáltató nem vonhat le, illetve nem tarthat vissza, csak az Mt.-ben meghatározott esetekben és mértékben.
  1. Minimálbér és garantált bérminimum

A minimálbér és a garantált bérminimum összegét minden évben külön jogszabály állapítja meg. A 2024. évre vonatkozó minimálbér összege bruttó 266.800 forint, a garantált bérminimum összege pedig bruttó 326.000 forint.

III. Gyakorlati szempontok a sofőr bérének meghatározásakor

A jogszabályi előírások betartása mellett a munkáltatónak a sofőr bérének meghatározásakor számos gyakorlati szempontot is figyelembe kell vennie. Ezek közül a legfontosabbak a következők:

  • A munkakör sajátosságai: A sofőrök munkaköre számos sajátossággal rendelkezik, amelyeket a bér meghatározásakor figyelembe kell venni. Ilyen sajátosság például a gépjárművezetéssel járó fokozott felelősség, a gyakori utazások, a rendkívüli munkavégzés, valamint az egészségügyi kockázatok.
  • A munkavállaló szakmai tapasztalata és végzettsége: A sofőrök szakmai tapasztalata és végzettsége szintén fontos tényező a bér meghatározásakor. 
  • A piaci viszonyok: A munkáltatónak a bér meghatározásakor a piaci viszonyokat is figyelembe kell vennie. Ha a munkáltató nem kínál versenyképes bért, akkor nehézségekbe ütközhet a megfelelő sofőrök megtalálása és megtartása.
  • A munkáltató gazdasági helyzete: A munkáltató gazdasági helyzete szintén befolyásolhatja a sofőr bérének meghatározását. Ha a munkáltató gazdasági helyzete nem teszi lehetővé magas bérek fizetését, akkor más juttatásokkal, például céges autóval vagy üzemanyag-hozzájárulással is kompenzálhatja a sofőröket.

IV. A sofőrök bérezésével kapcsolatos gyakori jogviták

A sofőrök bérezésével kapcsolatban gyakran merülnek fel jogviták a munkáltató és a munkavállaló között. A leggyakoribb jogviták a következők:

  • A minimálbér és a garantált bérminimum megsértése: A munkáltató köteles a sofőrnek legalább a minimálbért. Itt kell megjegyezni, hogy a NAV és a foglalkoztatási Felügyeleti Hatóság jelenlegi álláspontja az, hogy a gépkocsivezető részére elegendő a minimálbért megfizetni, mivel a munkavégzéshez, nem rendelkezik középfokú végzettséggel. Csak abban az esetben kell a gépkocsivezető részére a garantált bérminimumot megfizetni, ha a munkáltató kéri és elvárja a középfokú végzettséget. Ha a munkáltató ezt az előírást megsérti, akkor a munkavállaló bírósághoz fordulhat.
  • A munkabérfizetés elmaradása: A munkáltató köteles a munkabért havonta legalább egy alkalommal, utólag kifizetni. Ha a munkáltató a munkabérfizetést elmulasztja, akkor a munkavállaló szintén bírósághoz fordulhat.
  • A munkabér jogellenes levonása: A munkáltató csak az Mt.-ben meghatározott esetekben és mértékben vonhat le összeget a munkabérből. Ha a munkáltató jogellenesen von le összeget a munkabérből, akkor a munkavállaló ismét bírósághoz fordulhat.

V. Összefoglalás

A sofőrök bérének meghatározása összetett feladat, amelynek során a munkáltatónak számos haza és EU (EU minimál órabérek stb.) jogszabályi előírásnak kell megfelelnie, miközben a gazdasági realitásokat is figyelembe kell vennie. A legfontosabb jogszabályok az Mt., valamint a minimálbér és a garantált bérminimum szabályai. A munkáltatónak a bér meghatározásakor a munkakör sajátosságait, a munkavállaló szakmai tapasztalatát és végzettségét, a piaci viszonyokat, valamint a saját gazdasági helyzetét is figyelembe kell vennie. A jogviták elkerülése érdekében a munkáltatónak javasolt a munkaszerződésben egyértelműen meghatározni a sofőr bérének összegét, a bérfizetés gyakoriságát, valamint a bérből levonható összegeket.

VI. Záró gondolatok

A sofőrök bérezése a munkáltatók és a munkavállalók számára egyaránt fontos kérdés. A munkáltatóknak törekedniük kell arra, hogy versenyképes bért kínáljanak a sofőröknek, hogy biztosítsák a megfelelő munkaerő rendelkezésre állását. A munkavállalóknak pedig tisztában kell lenniük jogaikkal és kötelességeikkel, hogy érvényesíteni tudják érdekeiket.

Írta: Kis-Petik Ferenc ügyvezető, Tacho Center Kft.

Jelen cikk kizárólag tájékoztató jellegű, és nem minősül jogi tanácsadásnak. Konkrét kérdésekben kérjük, forduljon szakértő csapatunkhoz, az alábbi űrlap kitöltésével: